Posadzka sportowa, to szczególny rodzaj podłogi. Wykonywana jest pod kątem intensywnego i zróżnicowanego ruchu korzystających z niej sportowców i ćwiczących dzieci. Ma zapewnić im bezpieczeństwo, ograniczyć ryzyko kontuzji, a jednocześnie dać dynamikę wykonywanym ruchom. Musi także dawać dobre odbicie piłce – pamiętamy przecież, że większość sportów uprawianych na hali to sporty z piłką.
Przez lata nie obowiązywała w Polsce żadna norma opisująca specyficzne właściwości podłogi sportowej, a co za tym idzie panowała zupełna dowolność w projektowaniu tego typu podłóg. Ten stan uległ zmianie. Obecnie obowiązuje w naszym kraju norma europejska EN 14904, która określa jakie wymagania powinna spełniać wewnętrzna nawierzchnia sportowa.
Aby być w zgodzie z normą należy przebadać system podłogi sportowej pod kątem specyficznych właściwości takich jak ugięcie w punkcie, absorpcja energii, poślizg, odbicie piłki, odbicie światła, obciążenie toczne i inne. Ten zespół cech danego systemu podłogowego powinien być poświadczony świadectwem z przeprowadzonych badań. I tylko takie certyfikowane podłogi powinny znajdować się w halach sportowych i innych obiektach.
Norma EN 14904 będzie funkcjonować tylko wtedy, gdy autorzy projektów nowych lub remontowanych obiektów sportowych zaznaczą w projekcie budowlanym, że konieczne jest zastosowanie certyfikowanego systemu, a nadzór budowlany dopilnuje, aby taki system został w obiekcie zainstalowany.
Potwierdzenie właściwości sytemu podłogi sportowej przez uprawniony instytut naukowy to jednak nie wszystko. Podłoga sportowa musi łączyć w sobie sprzeczne właściwości. Musi być miękka i elastyczna aby chronić stawy ćwiczących a jednocześnie twarda, aby piłka odbijała się od niej niemal tak jak od betonu i w sposób przewidywalny. A przy tym taka pełna sprzeczności podłoga musi być TRWAŁA. Nie może być tak, że podłogę sportową trzeba bez przerwy naprawiać, ani tak, że właściwości tej podłogi zmieniają się po niedługim czasie od zainstalowania.
Jeżeli ktoś pragnie wykluczyć wypadki psucia się podłogi, która podlega dużym obciążeniom, oraz wypadki utraty swoistych właściwości w czasie eksploatacji, powinien stosować sprawdzone rozwiązania. Chodzi o takie podłogi , które są wytwarzane od wielu lat, które funkcjonują w wielu obiektach w kraju i na świecie, i które się sprawdziły w różnych warunkach.
Dobra podłoga sportowa to taka, która jest trwała, czyli przez wiele lat odporna na zużycie i taka, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i konserwacji. I najlepiej taka, którą można naprawić i odnowić, przywracając ją w ten sposób do pierwotnego stanu, bez uszczerbku dla jej właściwości technicznych. Te cechy mają o wiele większe znaczenia, niż niska z pozoru cena zakupu i ułożenia podłogi. Liczne rozwiązania mogą wydawać się tanie w krótkim okresie czasu, jednak szybko okazuje się, że nie spełniają oczekiwań użytkowników, wymagają licznych napraw, łatwo podlegają uszkodzeniom i, co także nie jest rzeczą rzadką, są przyczyną kontuzji uprawiających sport.
Nie jest prawdą, że podłogi sportowe z prawdziwego zdarzenia powinny funkcjonować tylko w profesjonalnym sporcie. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników oraz wymogi ćwiczeń sportowych takie podłogi powinny funkcjonować w każdego typu obiektach, a przede wszystkim w szkołach. Dzieciom należy się szczególna troska i stworzenie dobrych warunków fizycznego rozwoju.
Zgodna z normami, trwała i wielofunkcyjna podłoga sportowa to rzecz, w którą warto zainwestować. To się po prostu wszystkim, zarówno inwestorom jak i użytkownikom opłaci.